Królowa jest produkowana z normalnie zapłodnionego jaja. Gdy jajo wylęgnie się, robotnicy będą karmić larwy wyjątkowo bogatym pożywieniem, bogatym w cukier i składniki odżywcze, znane jako mleczko pszczele. Larwa zaopatrzona jest w więcej żywności niż może konsumować, więc nigdy nie brakuje jej pożywienia. Wynikiem jest to, że larwa rośnie bardzo szybko, a kiedy jest w pełni rozwinięta, organizm zawiera duże ilości hormonu juwenilnego. Larwa rośnie do około 2500 razy więcej niż masa jaja w ciągu zaledwie pięciu dni. Kiedy larwa przepoczwarza się, hormon juwenilny powoduje, że ciało staje się królową. Uważa się, że hormon powoduje zmianę różnych genów w DNA, aby produkować królową zamiast pszczoły robotniczej.
Pracownicy są rozwijani w normalnych komórkach woskowych, ale królowe są produkowane w specjalnych komórkach królowej, które zwisają pionowo w dół (w przeciwieństwie do leżenia prawie poziomo). W normalnych warunkach komórki te zaczynają się od „filiżanek królowej”, które wyglądają trochę jak filiżanka żołędzi. Po złożeniu jaja w kubku robotnicy zaczynają fashować boki komórki, która rośnie wraz z rozwojem larwy. Kiedy larwa jest już w pełni rozwinięta, dno komórki jest zamykane porowatym zamknięciem z wosku zmieszanego z pyłkiem. Larwa przepoczwarza się w komórce przez kolejne osiem dni, a następnie jest gotowa do wyłonienia się jako w pełni ukształtowana królowa. Pracownicy są w stanie kontrolować czas pojawienia się królowej, ponieważ wosk wokół celi jest zbyt gruby, by królowa mogła żuć jej drogę z celi.
Akt przepoczwarczenia (formowanie dorosłego ciała z larwy) wykorzystuje całą energię dostępną dla królowej. Po wyjściu z celi będzie się spieszyć i nakarmić. Potrafi produkować feromony królowe przez około cztery dni, aw tym czasie zostaje sama. Następnie pracownicy uświadamiają sobie jej istnienie, zaczynają ją karmić i zachęcają do opuszczenia kolonii podczas lotów godowych.
KOJARZENIE I REPRODUKCJA
Dziewicza królowa leci z kolonii ze świtą pszczół robotniczych. Udaje się do określonego obszaru w pobliżu ula, gdzie zbierają się pszczoły miodne w strefie zwanej dronem. Tutaj drony będą ścigać królową, a najsilniejsi i najszybsi będą ją łapać i kojarzyć z nią „na skrzydle”. Będzie kojarzyć się z maksymalnie 20 dronami i przechowywać ich nasienie w specjalnym gruczole (zwanym spermatheca) w jej ciele. Jednak może ona być powiązana tylko w ciągu około trzech tygodni od osiągnięcia dojrzałości. Jeśli nieodpowiednia pogoda lub inna przeszkoda powstrzyma ją od krycia w tym okresie, staje się jałowa i będzie mogła położyć niezapłodnione jaja (które produkują drony). Z punktu widzenia kolonii staje się bezużyteczna i zazwyczaj cała kolonia ostatecznie umrze.
Gdy królowa zakończy się sukcesem, może pozostać w kolonii dla reszty jej liře (do pięciu lat). Może przechowywać do ośmiu milionów plemników w swoim ciele i to wystarczy, aby utrzymać kolonię przez wiele lat. Gdy zacznie składać jaja, królowa pozostanie w gnieździe i zwykle odejdzie, gdy kolonia postanowi rój. Kiedy to nastąpi, królowa odejdzie z około połową robotników i znajdzie nowe miejsce gniazdowania. Stara kolonia stworzy nową królową i nadal będzie działać. Rojenie to naturalny proces reprodukcji kolonii.